Rękawice motocyklowe - jak dbać o bezpieczeństwo dłoni w czasie jazdy?

04.11.2021

Każdemu zależy na bezpiecznej i w pełni komfortowej jeździe na motorze. Wsiadając na motor w pierwszej kolejności, należy zadbać o ochronę dłoni, ponieważ są one tak naprawdę najbardziej narażone na różnego rodzaju urazy. Jedną z najważniejszych rzeczy jest, aby rękawice motocyklowe damskie, a także męskie były odpowiednio dopasowane do rozmiaru dłoni. W czasie jazdy motocyklista powinien być skupiony na drodze. Nie może w tym czasie myśleć, że rękawice są za ciasne lub za luźne.

Kolejna kwestia to dobranie rękawic do aktualnych warunków atmosferycznych. Na lato wybrać najlepiej rękawice krótkie i bez palców. W okresie wiosenno-letnim wskazane są również modele, które będą wodoszczelne, aby nawet w czasie deszczu mieć pewność bezpiecznego prowadzenia motocyklu. W miesiącach jesienno-zimowych najlepiej sprawdzą się rękawice zimowe, które wyróżniają się dłuższym mankietem, a dodatkowo są ocieplane. Dzięki temu nie narażamy dłoni na odmrożenia.

Rękawice turystyczne REBELHORN PATROL WP z membraną fot. sklep.prospeed.pl

Rękawice turystyczne REBELHORN PATROL WP z membraną fot. sklep.prospeed.pl

Ponadto, warto wziąć pod uwagę materiały, z jakich zostały wykonane rękawice. Najlepiej zainwestować w skórzane rękawice lub te, które zostały wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów syntetycznych. Ważne również, aby posiadały one dodatkowe twarde elementy zabezpieczające palce, specjalną ochronę na nadgarstki oraz mocne zapięcie, które uchroni nas przed zsunięciem się rękawic z dłoni.

Dobierz odpowiedni rozmiar rękawic

Wydawać by się mogło, że dobranie rękawic motocyklowych to prosta sprawa. Podstawą jest wybór prawidłowego rozmiaru do dłoni. Rękawice na motor nie mogą być bowiem ani za duże, ani za małe. W czasie jazdy i kierowania motorem muszą one być dopasowane do rąk. Tylko wtedy będą w stanie nam zapewnić komfortową, wygodną i przede wszystkim bezpieczną jazdę.

Jeśli będą za małe, mogą łatwo zsunąć z dłoni w przypadku ewentualnego upadku i doprowadzić do poważnego uszkodzenia dłoni oraz palców. Jeśli rękawice motocyklowe będą źle dobrane pod względem rozmiaru, motocyklista naraża się na trudności podczas kierowania, dodawania gazu lub korzystania z hamulca.

Dobierz odpowiedni rozmiar rękawic, aby cieszyć się maksymalnym komfortem jazdy fot. sklep.prospeed.pl

Dobierz odpowiedni rozmiar rękawic, aby cieszyć się maksymalnym komfortem jazdy fot. sklep.prospeed.pl

Gdy planujemy dokonać zakupu rękawic w sklepie wskazane, jest aby przymierzyć kilka różnych modeli, aby dobrać te najlepiej przylegające do dłoni. Natomiast dokonując zamówienia, korzystając z ofert sklepów internetowych, należy wybrać rękawice zgodnie z podanym rozmiarem. Wcześniej trzeba zmierzyć obwód dłoni. Do tego najlepiej sprawdzi się centymetr, który używany jest w zakładach krawieckich.

Zapoznaj się z poradnikiem jak wybrać odpowiednie rękawice na motor.

Warto pamiętać, iż decydując się na skórzane rękawice, wskazane jest wybrać te, które będą wydawały się początkowo nieco za małe. Jest to podyktowane tym, iż naturalna skóra się rozciąga. Wystarczy, że kilka razy założymy takie rękawice, czy to letnie, czy zimowe na dłonie i naturalnie dopasują się do naszych rąk. Z kolei jeśli zakupimy za duże, to w czasie użytkowania można odczuwać, że stały się luźniejsze. Jazda na motorze wtedy nie będzie już tak komfortowa.

Dopasuj rękawice do warunków i stylu jazdy

Należy zwrócić uwagę, iż rękawice powinny być dopasowane zarówno do warunków atmosferycznych, jak i również stylu jazdy. Do grona dość popularnych należą rękawice na choppera, które są wykonane najczęściej ze skóry bydlęcej oraz koziej. Świetnie sprawdzą się, zarówno w okresie letnim bowiem można je zakupić bez palców, a także zimowe z palcami. Z kolei do jazdy po mieście lub skuterze idealne będą rękawice sportowe, które są bardzo wygodne i niezwykle bezpieczne.

Motocykliści, którzy naprawdę bardzo dużo jeżdżą, powinni zakupić rękawice turystyczne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że posiadają długi mankiet i membranę, które świetnie chronią przed chłodem, czy mrozem. Do tego są wodoszczelne. Co więcej, te modele rękawic posiadają dodatkowe wyściółki, które wpływają na komfort wielogodzinnej jazdy motorem.

Bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatami PPE i homologowanymi ochraniaczami

Kiedy dokonujemy wyboru rękawic, należy wybierać takie rękawice motocyklowe, które posiadają bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatami PPE. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że po ich wyprodukowaniu przeprowadzono kilkadziesiąt testów, potwierdzających wytrzymałość tych rękawic i spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa.

Rękawice Skórzane Motocyklowe OZONE RS600 Short Black/Grey fot. sklep.prospeed.pl

Rękawice Skórzane Motocyklowe OZONE RS600 Short Black/Grey fot. sklep.prospeed.pl

Odpowiedzialny za wydawanie tych certyfikatów jest Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN), który wyznaczył grupę specjalistów zajmujących się ustalaniem norm bezpieczeństwa, m.in. w przypadku odzieży i akcesoriów motocyklowych.

Warto również zakupić rękawice, które będą posiadały specjalne homologowe ochraniacze, m.in. na knykcie i palce, które w przypadku upadku są narażone w pierwszej kolejności na złamania i otarcia. Dobrze, aby rękawice motocyklowe męskie, a także damskie miały elementy odblaskowe. Dzięki temu motocyklista będzie dużo bardziej widoczny na drodze o zmroku lub w nocy.

Szeroki wybór najwyższej jakoś rękawic motocyklowych w swojej ofercie posiada Sklep Motocyklowy Prospeed. Oferuje produkty potwierdzone certyfikatami bezpieczeństwa, wyprodukowane ze skóry bydlęcej, koziej oraz wysokiej klasy materiałów syntetycznych, które idealnie sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych. I co najważniejsze, zapewniają komfort, wygodę i bezpieczeństwo nawet podczas wielogodzinnej jazdy na motorze.