Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania - co wtedy?

24.09.2021

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC - wbrew pozorom - nie jest zjawiskiem rzadkim. Dlaczego ubezpieczyciele odmawiają wypłacenia należnych ci środków? Co zrobić, by je odzyskać? Sprawdziliśmy dla ciebie możliwe rozwiązania tej nietypowej sytuacji.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC nazywane profesjonalnie Obowiązkowym Ubezpieczeniem Odpowiedzialności Cywilnej jest zabezpieczeniem materialnym, które jest ci potrzebne, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek. Posiadanie OC uchroni cię przed finansowymi skutkami, jakie musiałbyś ponieść w wypadku jego braku. Każdy właściciel auta powinien posiadać ubezpieczenie - porady znajdziesz na ubezpiecz-auto.biz.

Niezależnie od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz, to właśnie ono zapłaci za twoje szkody. Na decyzję odnośnie przyznania lub odmowy wypłaty odszkodowania możesz czekać do 30 dni. W tym czasie ubezpieczyciel analizuje, czy należy ci się rekompensata za poniesione szkody.  Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania.

Jazda pod wpływem alkoholu a odmowa wypłaty odszkodowania

Jazda pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających jest przestępstwem, które nie tylko przyniesie ci poważne konsekwencje prawne, ale również zablokuje wypłatę odszkodowania. W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Od 0,2 do 0,5 promila polskie prawo określa mianem stanu po użyciu alkoholu. Powyżej mówi się o prowadzeniu auta w stanie nietrzeźwości. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Co więcej poszkodowany przez ciebie kierowca dostanie odszkodowanie, ale to ubezpieczyciel będzie ścigał cię o zapłatę poniesionych kosztów. W języku ubezpieczycieli nazywa się to regresem. To samo dotyczy ucieczki z miejsca wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania pokrzywdzonym, ale to ty koniec końców je zapłacisz. O różnych postawach do odmowy wypłaty odszkodowania możesz przeczytać na stronie http://ubezpiecz-auto.biz/odmowa-wyplaty-odszkodowania-oc-wtedy/.

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Oczywiście są jeszcze inne sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Należy do nich brak aktualnych badań technicznych oraz związany z tym zły stan samochodu. Jeśli ubezpieczyciel dowie się, że to zły stan twojego samochodu był przyczyną kolizji czy wypadku, odmówi wypłaty świadczenia.

Warto sprawdzić, gdzie obowiązuje twoja polisa OC. Jeśli wybierzesz się samochodem na wycieczkę do Norwegii i tam spowodujesz stłuczkę może okazać się, że tam nie działa twoje ubezpieczenie i firma może odmówić i nie wypłacić odszkodowania. Warto więc przed wycieczką sprawdzić, jaki jest zakres terytorialny działania twojego ubezpieczenia.

Czasem zdarzyć może się, że wartość maksymalna ubezpieczenia OC nie pokryje kosztów wypadku. Choć może wydać się to niemożliwe, to są takie sytuacje. Należy do nich na przykład wypadek, w którym bierze udział autobus, w którym wszyscy pasażerowie są ranni i mają uszczerbek na zdrowiu. Z pewnością dostaniesz pismo o odmowie wypłaty odszkodowania powyżej maksymalnej wartości gwarantowanego odszkodowania OC.

Wysokie koszty to jedno, jednak mała wartość szkody może - decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego - spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania OC. Jeśli masz uszkodzony zderzak i wartość szkody wynosi 200 złotych, a w umowie masz zapis o minimalnym odszkodowaniu 500 złotych, możemy spotkać się z odmową przyznania odszkodowania.

Czy można się odwołać od odmowy wypłaty odszkodowania?

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania możesz oczywiście złożyć reklamację. Od decyzji ubezpieczyciela możesz odwołać się również do Rzecznika Finansowego, który podejmie się mediacji pomiędzy stronami. Ostateczną instancją, która może rozwiać wątpliwości, czy ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania słusznie, będzie sąd

Warto jednak, byś zapisywał datę upływu ważności ubezpieczenia w kalendarzu na swoim telefonie. Takie przypomnienie pomoże ci nie przegapić momentu opłacenia OC. Większość ubezpieczycieli dzwoni do klientów wcześniej, informując o terminie płatności.