Motocyklowy układ wydechowy - jak o niego zadbać?

24.04.2021

Jak pracuje układ wydechowy?

Układ wydechowy to system sterujący przepływam spalin. To od właściwie zaprojektowanych układów umożliwiających przepływ spalin zależy to, że motocyklista nie ginie dzisiaj w obłokach spalin, a ich wydalanie na zewnątrz jest coraz mniejsze. Założeniem nowoczesnych układów wydechowych jest odprowadzanie spalin jak najdalej od kierowcy, robić to najciszej jako to możliwe, chcemy uzyskać optymalne parametry tłumika. Wszyscy chcemy także, aby układy wydechowe pracowały maksymalnie efektywnie, czyli np. aby zawór klapkowy zmniejszał przepływ spalin przy niskich i średnich obrotach, a otwierał się w pełni jedynie na wysokich. Motocyklowe układy wydechowe są więc coraz bardziej przemyślane i skomplikowane, a przy tym wydajne. Warto więc zastanowić się, czy tego, który obecnie znajduje się w twoim pojeździe, nie warto wymienić na nowszy. 

Układ wydechowy a jego głośność

Nikt z nas nie lubi, hałasującego układu wydechowego. W końcu chcesz słyszeć pracę silnika, a nie rury wydechowej. Oczywiście wielu cyklistów lubi te wyjątkowe dźwięki, ale gdy są one zbyt głośne, przy dłuższej jeździe szybko stają się uciążliwe. Zbyt głośny układ wydechowy może nawet doprowadzić do przyznania mandatu. Warto więc bliżej przyjrzeć się możliwościom modernizacji. Do wyboru są całe układy wydechowa, jak i same tłumiki motocyklowe czy kolektory. Warto być może zwrócić także uwagę na akcesoria służące do lepszego mocowania układu. Z pomocą mogą ci przyjść stelaże, różnego rodzaju śruby, sprężyny, obejmy czy pierścienie montażowe. To, jaki układ wydechowy, jak zamontowany, ma niemały wpływ nie tylko na głośność, ale i dynamikę motocykla. Potrafi on na przykład wspomagać silnik, co przekłada się oczywiście na większą moc tego drugiego. Sterujący przepływem spalin układ i praca silnika są bowiem ze sobą ściśle połączone zasadami termodynamiki. Dla pracy silnika liczy się tak dostarczenie czystego powietrza, jak i odpowiednio szybkie i efektywne odprowadzanie spalin. Praca układu wydechowego może się więc także przekładać na zużycie paliwa. 

Dlaczego warto zainwestować w motocyklowe układy wydechowe?

Układy wydechowe często niesłusznie są marginalizowane w ocenie pracy pojazdu, a odgrywają one naprawdę niemałą rolę w tym, jak motocykl pracuje na co dzień. Znaczenie mają całe konstrukcje, jak i pojedyncze elementy, takie jak tłumiki motocyklowe, kolektory. Przy sprawnie działających układach wydechowych możesz przede wszystkim liczyć na lepszą dynamikę silnika, dłuższą jego żywotność, niższą emisję spalin i cichszą pracę. To wiele zalet, które zależą często od tego, jak działają tłumiki samochodowe albo na ile skutecznie zamontowany jest cały układ.  Co ciekawe, warto podkreślić, że układy produkowane przez renomowane firmy i dostępne w sprzedaży w Internecie niejednokrotnie okazuję się lepsze od tych produkowanych seryjnie. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić charakterystykę wybranego układu. Często można znaleźć informację, czy jest on zalecany przez producenta do konkretnego modelu motocykla. Z pomocą z reguły przychodzą także doradcy w sklepie z częściami do motocykla. Warto poszperać w sieci, bo często ta jedna zmiana może odmienić charakter codziennej jazdy.