Czy można kupić motocykl na firmę?

02.07.2021

Zakup firmowego auta jest bardzo popularnym rozwiązaniem dla firm, lecz czy w dzisiejszych czasach pełnym korków i zatłoczonych ulic to dobre wyjście? Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup motocykla, który jest bardziej mobilny i tańszy w utrzymaniu. Jednak czy jednośladom przysługuje prawo do odliczenia z tego tytułu podatku VAT? Odpowiedź brzmi TAK! Motocykl jest traktowany jako samochód a co za tym idzie sposób rozliczenia jest na tych samych zasadach. Mamy do wyboru dwie z podanych opcji:

Motocykl w pełni przeznaczony do użytku dla działalności gospodarczej.

Ta opcja pozwala nam odliczyć 100% podatku VAT, lecz nakłada na nas obowiązek prowadzenia kilometrowej ewidencji przebiegu pojazdu. Ponadto należy stworzyć regulamin korzystania z pojazdu oraz zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego za pomocą formularza VAT 26. Koszty paliwa i eksploatację możemy rozliczać w 100%. Motor w alejce

Motocykl do użytku mieszanego

W tej sytuacji możemy odliczyć 50% podatku VAT, nie musimy prowadzić ewidencji, tworzyć regulaminu korzystania oraz jesteśmy zwolnieni z przekazywana informacji do Urzędu Skarbowego o korzystaniu z motocykla. Koszty paliwa oraz koszty eksploatacji możemy odliczać w 75%.

Jeśli jesteśmy pracownikami danej firmy, możemy wykorzystać również swój prywatny motocykl. Po wypełnieniu dokumentu z opisem zawierającym m. in. odległości tras, daty przejazdów, rodzaj pojazdu oraz rejestrację, przysługuje nam około 0,23 zł/km

A co z akcesoriami na motocykl, tj. kask czy odzież ochronna? Czy możemy wrzucić te przedmioty w koszty? Otóż nie jest to takie proste. O ile wydatki na zakup motocykla czy paliwo jest kosztem zrozumiałym, o tyle kask i specjalne ubranie nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Jest to po prostu związane przepisami ruchu drogowego a nie mają bezpośredniego wpływu na przychód firmy. Jeżeli zastanawiasz się, jakie koszty możesz odliczyć w swojej firmie, skontaktuj się z dobrym biurem rachunkowym.

Gosc na motorze