Co zrobić gdy nagle na drodze zepsuje się samochód?

07.03.2022

Dowiedz się, czy i jakie ubezpieczenie motocykla w UK potrzebujesz, jak wybrać pojazd dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości oraz upewnij się, że posiadasz wymaganą kategorię prawa jazdy.

Zastanów się nad tym, jakim motocyklem chcesz jeździć

Bez wątpienia każdy fan motocykli ma ten jeden wymarzony motor, który chciałby mieć w swoim garażu. Nie zawsze przekłada się to jednak bezpośrednio na decyzje zakupowe. Dokonując wyboru tego pierwszego modelu, warto skupić się przede wszystkim na funkcjonalności — kwestie związane z marką czy estetyką są istotne, nie powinny być jednak decydujące. W rzeczywistości najlepiej już na samym początku określić typ motocykla, jaki chcesz kupić, moc oraz pojemność, jaka Cię interesuje, oraz budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel.

Upewnij się, czy posiadasz odpowiednie uprawnienia do jazdy motocyklem

Kwestia mocy i pojemności motocykla jest o tyle istotna, że nie decyduje jedynie o komforcie jazdy i wydajności pojazdu, ale też o tym, jakie uprawnienia wymagane są do jego prowadzenia. W Wielkiej Brytanii występuje kilka kategorii prawa jazdy uprawniających do jazdy na motorowerach i motocyklach:

  • AM: możliwa do uzyskania od 16. roku życia, uprawnia do prowadzenia motoroweru umożliwiającego jazdę w przedziale od 25 km/h do 45 km/h,
  • A1: możliwa do uzyskania od 17. roku życia, uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy do 11 kW i pojemności 125 cc,
  • A2: możliwa do uzyskania od 19. roku życia, uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW,
  • A: umożliwia prowadzenie wszystkich motocykli,
    • możliwa do uzyskania od 24. roku życia w ramach Direct Access,
    • możliwa do uzyskania od 21. roku życia przy wykorzystaniu Progressive Access (wymaga posiadania prawa jazdy kat. A2 przez minimum dwa lata przed uzyskaniem kat. A).
silnik

Sprawdź, czy musisz przejść szkolenie CBT

Compulsory basic training to kurs, który należy przejść, by móc poruszać się motorowerem lub motocyklem po drogach. Celem treningu jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze zarówno początkującego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Przejście kursu uprawnia do poruszania się po drogach publicznych w celu nauki jazdy i umożliwia:

  • jazdę motorowerem osobom powyżej 16. roku życia,
  • jazdę motocyklem o mocy do 11 kW i pojemności do 125 cc osobom powyżej 17. roku życia.

W ciągu 2 lat od ukończenia CBT konieczne jest zdanie testu wymaganego dla danej kategorii prawa jazdy lub ponowne przejście kursu — brak podjęcia takiego kroku skutkuje utratą uprawnień do kierowania pojazdem na drogach i mandatem w przypadku kontroli.

Pamiętaj o ubezpieczeniu motocykla

Podobnie jak w przypadku samochodów, poruszanie się motocyklem po brytyjskich drogach również wymaga posiadania ubezpieczenia. Zgodnie z prawem każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia polisy o minimalnym zakresie, czyli ubezpieczenia Third Party. Co jednak istotne, jest to wariant ochrony, który obejmuje szkody odniesione przez osoby trzecie, nie pokrywa jednak strat, które w wyniku zdarzenia drogowego obciążą Twoje konto. Warto więc zastanowić się, czy na pewno chcesz tylko i wyłącznie ograniczyć się do wymaganej opcji, czy raczej wybrać jeden z bardziej rozszerzonych wariantów, które zabezpieczą również Ciebie, na przykład polisę Comprehensive lub Third Party, Fire and Theft.

Omówione powyżej kwestie to podstawowy zakres informacji, który powinna posiadać każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z jednośladami. Jazda na motocyklu to nie tylko świetna zabawa, ale też szereg obowiązków, których należy dopełnić, by uniknąć prawnych konsekwencji i cieszyć się bezpieczeństwem i ochroną na drodze.