Recykling opon - co zrobić ze zużytymi oponami?

06.02.2020

Zagadnienie, co zrobić ze zużytymi oponami, jest stale aktualnym problemem. Każdego roku w warsztatach wulkanizacyjnych pozostawiane są dziesiątki tysięcy kompletów, których wiek lub stan techniczny nie pozwala na dalszą, bezpieczną jazdę. Szczyt sezonu wymiany ogumienia, przypadający na okres wiosny i jesieni, każdego roku generuje wprowadzenie do obiegu około 300 tysięcy nowych egzemplarzy, tym samym wywołując konieczność utylizacji zużytych opon. Co zatem można dalej z nimi zrobić?

Przepisy dotyczące recyklingu opon

W 2012 roku wszedł w życie przepis zabraniający przechowywania zużytego ogumienia oraz jego fragmentów na składach i wysypiskach. Obowiązek recyklingu starych, niezdatnych do użytku opon samochodowych w Polsce dotyczy minimum 75% tonażu ogumienia, które pojawiło się na rynku w poprzedzającym roku. Za utylizację bądź odzysk materiałowy odpowiadają podmioty, które wprowadzają opony na rynek – producenci oraz sami dystrybutorzy. Nie wywiązanie się z zapisów ustawy powoduje konieczność uregulowania opłaty produktowej.

Recykling opon samochodowych infografika

Wykorzystanie zużytych opon samochodowych

W momencie, gdy wymieniamy opony na nowe, a stary komplet nie nadaje się do dalszego użytku, warto pozostawić go w warsztacie wulkanizacyjnym. Niestety prawo nie reguluje kwestii odpłatności w tym wypadku i nie w każdym punkcie taka usługa będzie darmowa. Druga opcja to tak zwane PSZOKi, które przyjmują tego rodzaju odpady i w większości wypadków jest to limit czterech opon samochodowych w skali roku. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwość, z której mogą skorzystać jedynie osoby prywatne.

Odzysk energetyczny z opon samochodowych

Obecnie powtórne spożytkowanie materiałów pozyskanych ze zużytych opon jest coraz częściej wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Bardzo często podlegają one odzyskowi energetycznemu, stanowiąc alternatywę dla węgla w cementowniach. Oprócz produkcji energii, zużyte ogumienie jest poddawane recyklingowi materiałowemu. Umożliwia on odzyskanie kawałków gumy, stali i tekstyliów, przeznaczonych do dalszego użycia. Przykładowo: granulat wytworzony z odzyskanej gumy jest składnikiem do produkcji bardziej wytrzymałego asfaltu, wycieraczek i dywaników samochodowych, a także nawierzchni boisk czy placów zabaw. Sadza z granulatu uzyskana w procesie pirolizy ciągłej, poddana oczyszczeniu znajduje zastosowanie w tuszach do drukarek oraz przy produkcji nowego ogumienia. Tekstylia mogą służyć do wytwarzania wzmocnionego betonu. Dzięki takim działaniom stare ogumienie zyskuje drugie życie, zmniejszając negatywny wpływ branży oponiarskiej na środowisko naturalne.

Wizja cyklu życia opony samochodowej

Zamiast pozbywać się starych opon w niezgodny z prawem sposób, warto oddać je do warsztatu wulkanizacyjnego bądź do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Poddane dalszemu przetworzeniu ogumienie może stać się cennym surowcem stosowanym do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku.

Dziękujemy za współpracę. Całość opracowania: Recykling i drugie życie opon.