Jak sprawdzić historię pojazdu?

21.03.2021

Zastanawiasz się nad kupnem pojazdu, ale nie jesteś pewien czy pochodzi on z pewnego źródła? Możesz zweryfikować informacje na temat pojazdu. Wystarczy do tego urządzenie z dostępem do internetu oraz kilka danych, które najprawdopodobniej znajdziesz w ogłoszeniu lub uzyskasz od sprzedającego. Sporządzenie raportu jest bezpłatne a uzyskane dane są sprawdzone i pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawa o ruchu drogowym.

Aby sprawdzić przebieg pojazdu, podstawowe dane techniczne, ilość właścicieli, aktualność przeglądu, czy chociażby ważność ubezpieczenia OC wystarczy, że odwiedzisz stronę: https://historiapojazdu.gov.pl/ i w wyznaczonym miejscu podasz numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę rejestracji pojazdu, aby przejść dalej wszystkie te dane są wymagane:

Po wprowadzeniu prawidłowych danych zostaniesz przekierowany do strony z danymi technicznymi pojazdu. Z tego miejsca wyczytać możemy podstawowe dane o pojeździe takie jak marka, model, pojemność silnika, rok produkcji, rodzaj paliwa, ostatni stan drogomierza, status rejestracji pojazdu oraz czy pojazd posiada aktualny przegląd i polisę OC. aucie.

Dalej na tej samej stronie mamy bardziej szczegółowe dane techniczne pojazdu takie jak: moc silnika, paliwo, emisję CO2, liczbę miejsc, masę oraz liczbę osi oraz w niektórych przypadkach średnie zużycie paliwa na 100km. W przypadku niektórych pojazdów możliwe do odczytu będzie również świadectwo homologacji:

Po przejściu do zakładki „Oś czasu” ukaże nam się cała historia pojazdu. Z historii wyczytać możemy np. zmiany właścicieli wraz z datą, województwo rejestracji pojazdu, datę badania technicznego, jego wynik, numer Stacji Kontroli Pojazdów, która dane badanie przeprowadzała oraz stan drogomierza w momencie badania.

W przypadku, gdy została zgłoszona kradzież pojazdu ujrzymy odpowiedni komunikat na pierwszej stronie oraz na osi czasu:

W przypadku, gdy pojazd posiadał istotną szkodę zostanie to odnotowane w systemie w zakładce „Oś czasu” w następujący sposób (dane o szkodach istotnych gromadzone są dopiero od 1 marca 2020 roku):

Poza szczegółową historią pojazdu wyczytać możemy również: łączną liczbę właścicieli pojazdu, aktualną liczbę właścicieli oraz datę ważności polisy OC.

Po przejściu do zakładki „dane zagraniczne” możemy zobaczyć wygenerowany raport ryzyka stworzony na podstawie danych z zagranicznych baz:

Informacje zaprezentowane w tej sekcji pochodzą z zewnętrznych systemów, które uzyskują dane z terenu USA, Kanady i niektórych krajów europejskich. CARFAX pozyskuje dane z Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji i Norwegii. AutoDNA pozyskuje dane z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Holandii, Czech, Węgier, Rumunii, Danii.

Cały raport możemy wygenerować w postaci pliku PDF i zachować na swoim urządzeniu.