10 marek, które powinien znać każdy motocyklista

30.07.2019

Już sam fakt, że motocykl został wynaleziony przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha sugeruje nam, że od samego początku jedno- (a czasem dwuśladowce) są sygnowane najbardziej rozpoznawalnymi nazwiskami i nazwami. Poznaj marki motocykli, które w największym stopniu wpłynęły na świat motoryzacji albo... po prostu warto o nich wspomnieć!

Kawasaki

Kawasaki logo

Japońskie Kawasaki to kolejna marka motocykli, która posiada status kultowej, choć przez pierwsze kilkadziesiąt lat istnienia firma skupiała się na produkcji między innymi... okrętów czy wagonów kolejowych. Przedsiębiorstwo już w latach 70. ruszyło z ekspansją na rynek amerykański, dzięki czemu dziś należy do grona najważniejszych firm motoryzacyjnych nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Yamaha

Yamaha logo

Kolejny z „Wielkiej Czwórki” japońskich koncernów, czyli Yamaha, równie znana z produkcji pianin. Jednośladowce konstruowane od 1955 roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem kierowców, a modeli w rodzaju Yamaha YZF R1 nie trzeba szczególnie reklamować.

Honda

Honda logo

Czy wiesz, że Honda jest największym na świecie producentem silników? W przypadku tej marki motocykli możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że odgrywa równie istotną rolę w świecie jednośladów, jak samochodów osobowych. Pierwszym modelem była Honda Dream D z silnikiem 98 cm³, produkowana od 1949 roku. Do 2014 roku japońska firma wyprodukowała aż 300 milionów motocykli – coraz nowocześniejszych i wygodniejszych. Kultowym modelem, produkowanym nieustannie od 1958 roku, pozostaje Super Cub z czterosuwowym, jednocylindrowym silnikiem.

Harley-Davidson

Harley Davidson logo

Ikona. Symbol. Marzenie. Nie trzeba wielu słów, by wyrazić podziw wobec konsekwencji, z jaką producent podbija rynek i zdobywa serca kolejnych pokoleń motocyklistów. Przedsiębiorstwo z Milwaukee w stanie Wisconsin od 1903 roku definiuje, czym jest motocykl w amerykańskim stylu. Dla wielu osób „harley” znaczy tyle, co motocykl (jak „adidasy” obuwie sportowe czy „pampersy” pieluchy). I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od dwóch kolegów, którzy eksperymentowali z montażem silników do rowerowej ramy, a jak głosi legenda, za gaźnik posłużyła im... puszka po pomidorach.

BMW

BMW logo

Bawarskiej firmy BMW chyba nie trzeba przedstawiać. Faktem jednak, że Bayerische Motoren Werke nie kojarzymy w pierwszym momencie jako marki motocykli, tylko raczej producenta samochodów. Tymczasem od wielu dekad to właśnie niemiecki koncern stoi na straży europejskiej myśli technicznej, oferując motocyklistom alternatywny wybór wobec amerykańskich czy azjatyckich pojazdów. Od końca lat 60. produkcja motocykli BMW jest zlokalizowano w fabryce Berlin-Spandau, a popularnymi seriami są K, R, F oraz G. Po nazwie możesz łatwo zidentyfikować pojemność silnika oraz sugerowane przeznaczenie pojazdu.

Suzuki

Suzuki logo

Sportowe, terenowe, turystyczne, miejskie... oferta motocykli Suzuki jest bardzo szeroka, przez co – niezwykle popularna. W tym przypadku historia jest jeszcze dziwniejsza, ponieważ Japończyk Michio Suzuki zaczynał od produkcji... maszyn tkackich. Dziś to dla wielu pierwszy wybór przy zakupie ścigacza czy skutera.

Jawa

Jawa logo

Pora wspomnieć o marce, która jest szczególnie kultowa w Polsce i byłych państwach bloku wschodniego. Czechosłowacka, a obecnie czeska Jawa istnieje na motoryzacyjnym rynku od 1929 roku i od razu zaczęła z dużym przytupem, prezentując model 500 OHV z czterosuwowym silnikiem o pojemności 500 cm³. Współcześnie dużym zainteresowaniem cieszą się Jawa 350 oraz Jawa 660.

Simson

Simson logo

Po raz kolejny zrobi się sentymentalnie, gdyż wracamy do marki motocykli i motorowerów, która zawiesiła produkcję kilkanaście lat temu. Wielu z nas zaczynało jednak swoją przygodę z jednośladami właśnie od przejażdżek Simsonem S51 czy innymi modelami pochodzącymi z NRD. Nadal można je spotkać na drogach, bo ich konstrukcja jest prosta i relatywnie bezawaryjna, a części zamiennych i tak nie brakuje. Pamiętam jak 10 lat temu zaczynałem swoją przygodę na Simsonie S51...

Peugeot

Samochodów Peugeot nie trzeba nikomu przedstawiać. Widok skutera z charakterystycznym logo lwa też szczególnie nie dziwi. Ale... motocykl? Tymczasem w pierwszych dwóch dekadach XX wieku był to wręcz jeden z technologicznych liderów na rynku. Później Francuzi odpuścili jednak rozwój motocykli na rzecz produkcji skuterów i motorowerów, a ostatnie zachowane modele sprzed kilkudziesięciu lat, już wówczas dość archaiczne w budowie, cieszą się dziś sporym zainteresowaniem kolekcjonerów.

Husquarna

Husqvarna logo

Husqvarna jest marką znaną od... XVII wieku, z której produkcji korzystała na początku szwedzka armia. Dziś na pewno kojarzysz ją z popularnymi pilarkami czy kosiarkami, ale nie można zapominać, że już od 1903 roku wypuszczała na rynek bardzo interesujące motocykle. W pewnym momencie były to najlepsze pojazdy na mistrzostwach świata motocross oraz enduro.

To oczywiście nie wszystkie znane marki motocykli. Ktoś wskaże firmy KTM, Triumph czy Aprilia, ktoś inny nasz Romet. Nie sposób umieścić wszystkich w jednym zestawieniu. Jedno jest pewne: wybór idealnego modelu przyprawia kierowcę o przyjemny ból głowy!